CUKORBETEGSÉG (DIABÉTESZ, CUKORBETEG LÁB)

A cukorbetegségről

A cukorbetegség a világon az egyik leggyakoribb anyagcsere-betegség, amely során a szervezet nem termel elég inzulint, vagy nem tudja azt kellő mértékben hasznosítani. Ha nincs elegendő inzulin, vagy a sejtek nem megfelelően reagálnak arra, a véráramban túl sok vércukor marad és a vércukorszint az egészséges értéket meghaladóan megemelkedik.

Magyarországon is évről évre nő a cukorbetegek száma, mára közel fél millió magyar érintett. Míg korábban jellemzően az életkor előrehaladtával alakult ki az ún. felnőttkori cukorbetegség, ma már egyre gyakoribb a betegség kialakulásának észlelése gyermek- vagy ifjúkorban.

Cukorbetegség szövődményei

A cukorbetegség egyik legnagyobb veszélye, hogy gyakran csak akkor jár észlelhető tünetekkel, amikor előrehaladott stádiumba lépett. Azonban a kezeletlen, illetve hosszú ideje fennálló betegség számos szövődménnyel járhat: károsíthatja a szervezetet, szívbetegséghez, érelmeszesedéshez, vesebetegséghez, látási problémákhoz és idegkárosodáshoz vezethet, ami végső esetben végtag-amputációval járhat.

A cukorbetegség nem gyógyítható, de megfelelő étrenddel, mozgással, és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel, inzulin-terápiával szinten tartható, a betegség lefolyásának üteme lassítható.

A Diabéteszes láb szindróma, a cukorbetegség egyik leggyakoribb súlyos szövődménye

Amennyiben többet szeretne megtudni a Cukorbetegségről, akkor olvassa el cikkünket: Tóth Zsuzsanna: Cukorbetegek lábápolása Tudjon meg többet "diabéteszes láb" szindróma kialakulásáról

Nézet:
Sorrend: